Nosiboo ECO i PRO – recenzja aspiratorów
Oddychanie to jeden z moich ulubionych tematów. Zanim rozpoczęłam urlop macierzyński, jako neurologopeda i trener oddechu zajmowałam się nim w gabinecie praktycznie każdego dnia. Sposób w jaki oddychamy wpływa na pracę mięśni całego naszego ciała, definiuje konstrukcję twarzy, postawę, przyjmowanie pokarmów czy układ zębów. Zmiany mogą też obejmować niewyraźną mowę, słabą koncentrację, nadmierną emocjonalność czy chociażby trudności z głębokim zasypianiem. Tak, oddychanie wiąże się z każdym z tych obszarów. Dlatego tak ważne jest odpowiednie dbanie o higienę nosa i prawidłowe wzorce oddechowe, szczególnie u małych dzieci.
Oddychaj nosem
Jama nosowa to początek układu oddechowego, jej zadaniem jest oczyszczenie, nawilżenie i ogrzanie powietrza, które pobieramy ze środkowiska. Jeżeli nie mamy stanu zapalnego, uszkodzeń śluzówki, przeszkód anatomicznych, nie żyjemy w nadmiernie zanieczyszczonym środowisku i nie dotyczą nas alergie czy infekcje – bez problemu możemy oddychać nosem. Należy zwrócić na to uwagę, ponieważ to TOR NOSOWY jest najbardziej optymalny dla oddychania.
W jaki sposób dbać o nos?
Jeżeli w jamie nosowej pojawiają się niewielkie przeszkody (np. spaliśmy w zbyt suchym pomieszczeniu) lub zauważamy lekką niedrożność warto przeprowadzić podstawową higienę: płuczemy nos roztworem soli fizjologicznej lub izotonicznym roztworem soli morskiej. W ten sposób wspieramy samooczyszczanie się nosa w naturalnym kierunku (czyli do żołądka:) W przypadku niemowląt zakraplamy sól fizjologiczną z ampułki, u starszych dzieci możemy użyć spray’u poleconego przez farmaceutę do danego wieku. Jeżeli jednak mamy do czynienia z większą niedrożnością z pomocą przychodzą nam aspiratory do nosa. Przez ostatnie tygodnie testowaliśmy aspiratory Nosiboo ECO i Nosiboo PRO – chciałabym dzisiaj podzielić się naszą opinią na ich temat.
Aspirator Nosiboo
Nosiboo możemy poznać po charakterystycznej głowicy, której końcówka jest delikatna dla noska dziecka, a wnętrze rozkłada się na części, co pozwala na higieniczne użycie oraz czyszczenie. Nie widziałam jeszcze na rynku tak doskonałej konstrukcji w aspiratorze. Nosiboo ECO i Nosiboo PRO posiadają dokładnie taką samą głowicę, różnica jest jedynie w długości rurki doprowadzającej. W mojej praktyce zalecam stosowanie aspiratorów doustnych u dzieci poniżej 1 r.ż. (wersja ECO), a medycznych aspiratorów elektrycznych powyżej 1 r.ż. (wersja PRO). Aspirator doustny z racji niewielkich rozmiarów przyda się nam również w podróży – zmieści się nawet w małej kosmetyczce. Jeżeli chodzi o aspiratory elektryczne, bardzo trudno jest znaleźć urządzenie spełniające standardy medyczne. Siła ssania w aspiratorze Nosiboo została skonsultowana z laryngologami, aby bezpiecznie działać na delikatną śluzówkę nosa dziecka. Dodatkowo możemy ustawić moc ssania względem wieku oraz stanu zdrowia dziecka – regulacja przy użyciu pokrętła pozwala precyzyjnie dostosować się do naszych potrzeb. Zarówno Nosiboo Eco, jak i PRO mają status wyrobu medycznego. Aspiratory Nosiboo spełniają wszystkie wymagania, które stawiam tego typu urządzeniom – są bezpieczne, higieniczne, o regulowanej mocy i atrakcyjnym wyglądzie. A przede wszystkim będą służyły naszym maluchom przez lata, pomagając w infekcjach czy alergiach utrudniających oddychanie.
Nosiboo ECO
- zalety: niewielkie rozmiary, łatwość użycia (wydzielina pozostaje w głowicy), delikatny, nie wymaga filtrów, możliwość stosowania już u najmłodszych dzieci
- wady: brak
Nosiboo PRO
- zalety: łatwość użycia, delikatny i bezpieczny, regulowana moc, sprawdzony przez specjalistów, atestowany, wymienna końcówka, ciekawy design
- wady: głośność, duży rozmiar, cena
W jaki sposób używać aspiratorów?
Zawsze na początku należy przygotować jamę nosową – zakraplamy sól fizjologiczną lub wodę morską. Polecam robić to kwadrans przed zabiegiem, aby wydzielina w nosie miała szansę nieco się rozrzedzić, co ułatwi jej odklejenie się od ścianek nosa i transport. Warto również pamiętać, że nadmierne używanie aspiratora może uszkodzić lub przesuszyć błonę śluzową nosa, „rozleniwić” jego funkcje samooczyszczania, a także wpływać na ciśnienie w jamach głowy (nosa, zatok, uszu). Po aspirator sięgamy z rozwagą i tylko w konieczności, np. przewlekłej infekcji. W związku z tym warto wybierać rozwiązania bezpieczne, posiadające atest medyczny.
Kilka danych od producenta:
• Projekt stworzony przez dwóch tatusiów-inżynierów, opracowany z udziałem laryngologów, sprzęt medyczny, nagradzany w dziedzinie designu.
• Produkt premium, wykonany z wysokiej jakości materiałów, bez BPA.
• Dzięki zastosowanej nowoczesnej technologii aspirator oczyszczenia zarówno nos, jak i zatoki przynosowe.
• W pełni bezpieczna i skuteczna siła ssania, zgodna z rekomendacjami środowisk medycznych, możliwość regulacji siły ssania.
• Higieniczność, łatwe czyszczenie – myjemy tylko głowicę, wężyk pozostaje czysty, nic nie wpada do wnętrza aspiratora. Do mycia wystarczy gorąca woda.
• Przyjazny, nowoczesny wygląd, komfort użycia, lubiany przez dzieci.
• Nie potrzeba żadnych filtrów, wydzielina zostaje w głowicy (trzeba tylko pamiętać o tym, żeby przy używaniu nie obracać jej na wszystkie strony, wówczas nic nie wpadnie do środka).
• Zalecana pozycja siedząca dziecka w czasie oczyszczania nosa (grawitacja nie sprzyja oczyszczaniu nosa z miejsc głębiej położonych).
• 2 lata gwarancji.
• Produkowany w Europie (Węgry).
Artykuł powstał przy współpracy marki Nosiboo, która udostępniła nam urządzenia do testów.